Coraz popularniejsza praca zdalna otworzyła przed nami możliwości wykonywania obowiązków zawodowych z niemal każdego zakątka świata. Wiele osób wykorzystuje tę okazję do odkrywania nowych miejsc i łączenia pracy z możliwością podróżowania “po godzinach”. 

Na czym polega workation i jak wpływa na zachowanie work-life balance? Jakie miejsce będzie idealne na pracowakacje i o czym trzeba pamiętać podczas organizowania takiego trybu pracy? 

Workation – co to znaczy? Na czym polega?

Workation to termin, który pochodzi od słów work, czyli praca i vacation – wakacje.  Pracowakacje są jedną z możliwości, jakie daje model pracy zdalnej i polegają na połączeniu wykonywania obowiązków zawodowych z wyjazdem wypoczynkowym. 

Wbrew pozorom, workation to nie to samo, co praca podczas urlopu. Pracownik nie wykorzystuje w trakcie jego trwania przysługujących mu dni wolnych, ponieważ wykonuje zlecone mu zadania w standardowych, wyznaczonych przez pracodawcę godzinach i otrzymuje za to takie samo wynagrodzenie. Zmianie ulega jedynie miejsce pracy. Pracownik przenosi się z biura lub mieszkania do wakacyjnego miejsca, które może eksplorować popołudniami czy podczas weekendów.  

Workation a work-life balance

Pracowakacje zyskują na popularności między z innymi z uwagi na to, iż pomagają zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym

Uroki miejsca, które wybieramy na nasze workation, motywują do skończenia pracy o czasie i unikania nadgodzin. Chęć pełnego skorzystania z niedostępnych na co dzień atrakcji wpływa na zachowanie pełnego skupienia gdy wykonujemy obowiązki służbowe, aby następnie móc w pełni poświęcić się zwiedzaniu czy innym aktywnościom. Istotne jest również to, że chwilowe zerwanie z rutyną pracy w tym samym miejscu, wpływa na zwiększenie efektywności oraz kreatywności, jaką budzi w nas nowe otoczenie. W dłuższej perspektywie pracowakacje mogą więc pomóc uniknąć gwałtownych spadków efektywności i motywacji czy wypalenia zawodowego. 

Gdzie na workation? Jak znaleźć najlepsze miejsce?

Wybór miejsca idealnego na workation to indywidualna sprawa, uzależniona zazwyczaj od branży, trybu pracy oraz naszych osobistych preferencji co do form spędzania czasu wolnego. Wielu osobom pracowakacje kojarzą się z ciepłymi krajami południowymi, takimi jak Portugalia czy Hiszpania, lub pozaeuropejską egzotyką. Warto pamiętać, że kierunki te nie sprawdzą się w przypadku zbyt dużych różnic czasowych czy bardzo wysokich temperatur. Osoby, które przekonały się, że tropikalne kierunki nie są dla nich najlepszą opcją, na workation coraz częściej wybierają miejsca położone w Polsce. Duże miasta pełne atrakcji, górskie zacisza czy nadmorskie kurorty – wachlarz możliwości jest naprawdę szeroki.   

Workation zamiast urlopu wypoczynkowego

Ponieważ workation nie jest standardowym urlopem, podczas którego całe dnie mamy wolne, a jedynie możliwością chwilowej pracy z miejsca innego, niż biuro czy mieszkanie, warto pamiętać, że nie zastąpi pełnoetatowego wypoczynku. Pracowakacje są formą oderwania się od rutyny, ale nie powinny być traktowane jako urlop. Takie podejście mogłoby wpłynąć na zmniejszenie efektywności i skupienia podczas wykonywania obowiązków służbowych oraz zaburzenie work-life balance. 

Pracowakacje – połączenie pracy z wakacjami

Workation to model pracy, który staje się coraz bardziej modny wśród młodych osób, ceniących sobie na równi rozwój zawodowy z możliwością podróżowania i odkrywania nowych miejsc. Relacje cyfrowych nomadów, bo tak nazywamy osoby pracujące z najróżniejszych zakątków świata, zachęcają do łączenia wakacji ze standardową pracą. To właśnie dlatego pracowakacje stale dołączają do listy benefitów wielu firm

Kto może pracować w czasie wakacji?

Wśród osób, w przypadku których workation sprawdzi się najlepiej, a organizacja pracy na odległość nie będzie stanowiła problemu znajdują się ci, którzy mogą pracować w pełni zdalnie przy użyciu urządzeń mobilnych. Z możliwości, jakie niosą pracowakacje, mogą skorzystać przede wszystkim: 

Warto dodać, że workation nie musi dotyczyć wyłącznie pojedynczych pracowników. Coraz częścej zdarza się, że firma decyduje się na wysłanie na pracowakacje całego działu lub zespołu.

O czym pamiętać przy planowaniu workation?

Przy wyborze miejsca, w którym chcemy odbyć workation, warto wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby, tryb i sposób pracy. Podstawą efektywnego wykonywania obowiązków służbowych w przestrzeni innej niż biuro czy mieszkanie jest szybkie WI-FI oraz wygodne stanowisko pracy. Takie warunki gwarantują biura coworkingowe, coraz popularniejsze w Polsce i na całym świecie, więc warto rozważyć ich wynajęcie na czas workation. 

Wybór miejsca warto podporządkować naszym zainteresowaniom i ulubionym formom spędzania wolnego czasu. Pod uwagę warto jest wziąć klimat oraz typowe dla danego miasta, kraju czy regionu aktywności.

Gdzie pojechać na pracę zdalną?

Większość osób decydujących się pracowakacje staje przed dylematem, jakie miejsce wybrać do pracy zdalnej. Popularna wśród digital nomadów jest egzotyka lub ciepłe, europejskie kraje. Warto jednak pamiętać, że dalekie destynacje często bywają problematyczne, szczególnie jeśli chodzi o łącze internetowe, wygodne miejsce do pracy czy inne strefy czasowe, co bywa utrudnieniem gdy na co dzień pracujemy zespołowo lub łączymy się na wideorozmowy z klientami. 

Dlatego też coraz więcej osób to właśnie w Polsce szuka miejsca do pracy zdalnej. Wrocław jest doskonałym przykładem na to, że duże miasto jest równie atrakcyjnym miejscem na pracowakacje. Stolica Dolnego Śląska jest wybierana przez digital nomadów z uwagi na bogatą i ciekawą historię oraz szeroki wybór miejsc i aktywności podczas planowania czasu wolnego. 

Gdzie zorganizować workation we Wrocławiu?

Wrocław to miasto idealnie przystosowane do przyjęcia digital nomadów, zapewniające sporo miejsc do pracy zdalnej. Planujesz odpoczynek i pracę w stolicy Dolnego Śląska dla siebie lub swojego zespołu? Zapraszamy do kontaktu! Skorzystaj z komfortowych miejsc pracy w IdeaPlace – przestrzeni zlokalizowanej w samym centrum miasta.