Rynek pracy stale ewoluuje, tak samo jak style i formy jej wykonywania.
Jednym z przykładów takich zmian jest coworking, który choć jest relatywnie nową formą pracy, zyskuje coraz większą popularność.

Czym jest coworking?

Zacznijmy od początku. Coworking z języka angielskiego oznacza “pracować razem” i można powiedzieć, że jest to istota tego stylu pracy. 

Biuro coworkingowe

Biuro coworkingowe – usługa

Dokładnie chodzi tutaj o wynajmowanie biurka w przestrzeni współdzielonej. W IdeaPlace takie miejsce do pracy wynajmiesz o każdej porze dnia i nocy, zarówno jednorazowo, jak i na dłuższy okres.

Coworking kojarzony jest głównie z freelancerami, jednak swoje miejsce znajdzie tu każda osoba pracująca zdalnie. Może być on tymczasowym miejscem pracy, np. podczas wyjazdu, jak również stałym biurem w przestrzeni open space.

Dowiedz się więcej: Coworking – co to jest? Do kogo jest skierowany?

Dlaczego warto skorzystać z coworkingu?

Coworking cieszy się coraz większą popularnością i nic nie wskazuje na to, żeby ten trend wkrótce ulegał zmianie. Wydarzenia z 2020 r., które zmusiły wiele firm do przejścia na pracę zdalną, stworzyły jedynie miejsce dla jeszcze większego spopularyzowania tej formy pracy w przyszłości.

Coraz więcej osób odnajduje swoje miejsce w przestrzeniach coworkingowych. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Poznajcie naszą refleksję!

1. Networking

Coworking to przede wszystkim ludzie, czyli to czego może brakować najbardziej podczas pracy w domu. Pracując w przestrzeni współdzielonej nie tylko zażegnasz uczucie samotności, ale również dostajesz szansę na pozyskanie ciekawych kontaktów, owocnych nie tylko w życiu prywatnym, ale i biznesowym. Poznasz tu inspirujących przedsiębiorców i specjalistów z różnych branż.

W IdeaPlace stawiamy przede wszystkim na relacje i networking. Nie tylko wśród naszych klientów, ale również i naszych pracowników.
Tutaj możesz poczuć, że należysz do społeczności, z którą widujesz się w pracy oraz na eventach (obecnie w formie online), które organizujemy specjalnie dla Was.

Nasza wizja sięga dalej niż założenie, że coworking w IdeaPlace polega jedynie na wynajęciu biurka, ale przede wszystkim na spełnianiu swojego głównego przesłania, czyli czerpania profitów ze współdzielenia przestrzeni, kontaktów i myśli. 

Każdy przedsiębiorca, w zasięgu jednego biurka tworzy swoje prywatne miejsce pracy, jednak poza jego obrębem łączy nas open space i choć każdy pracuje nad własnymi zadaniami, to i tak pracujemy razem.

2. Balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym

Praca w domu zdecydowanie nie jest dla każdego. Na początku może się to wydawać spełnieniem marzeń. W końcu nie trzeba tracić czasu na dojazd, można zostać w ciepłym łóżku i wygodnych dresach. Często bywa jednak tak, że po pewnym czasie praca w domu okazuje się utrapieniem.

Praca w miejscu, które powinno służyć do relaksu zaburza Twoją równowagę.

Dzieci, którym miałeś lub miałaś poświęcić więcej czasu nie pozwalają się skupić na ważnych zadaniach.

Całymi dniami przebywasz w jednym miejscu i nie widujesz innych ludzi, a na koniec jeszcze okazuje się, że zamiast spędzać w pracy 8 godzin to po dziesięciu ponownie sprawdzasz skrzynkę mailową.

Brzmi znajomo?

Wbrew pozorom praca w domu wcale nie pomaga w balansowaniu życia zawodowego i prywatnego, a wręcz przeciwnie, utrudnia je.
Oczywiście są wyjątki od reguły i dla niektórych osób praca w domu jest jak najbardziej w porządku, jednak jeżeli nie jesteś jedną z tych osób, to warto spróbować czegoś innego.

Coworking nie tylko pozwala Ci “wyjść do ludzi” i integrować się z innymi przedsiębiorcami. To również profesjonalna przestrzeń, przystosowana specjalnie do pracy, dzięki czemu będziesz mógł zachować zdrową harmonię.


3. Optymalizacja kosztów

Wiemy już, że dom nie zawsze jest idealnym miejscem do pracy, jednak warto dodać w tym temacie jeszcze jeden powód dlaczego tak jest.

Do naszej pracy potrzebujemy specjalnie przystosowanej przestrzeni. Jeżeli ktoś posiada w domu dodatkowy pokój, który postanowi przearanżować na prywatny gabinet, to wszystko jest w porządku, ale co jeśli nie mamy takiej możliwości?

Nasze sypialnie, salony, czy kuchnie, choć są wspaniałe, kiedy myślimy o zrelaksowaniu się. Na dłuższą metę, mogą jednak okazać się bardzo nieprzyjemnymi miejscami do pracy.


Po pierwsze dookoła Ciebie znajduje się mnóstwo rozpraszaczy, takich jak np. telewizor.

Po drugie zazwyczaj nie posiadasz tam biurka z odpowiednio wyprofilowanym fotelem, przy którego produkcji, ktoś przewidział jego użytkowanie minimum 8 godzin dziennie. W końcu Twoje ciało upomni się o ten, jak mogło się na początku wydawać, szczegół.

Najlepszą opcją dla zarówno rozdzielenia życia prywatnego od zawodowego jak i zapewnienia odpowiednio przystosowanej do pracy przestrzeni jest posiadanie biura. Jednak dla większości przedsiębiorców prowadzących własną działalność lub wolnych strzelców wynajem własnej przestrzeni biurowej może być zbyt dużym kosztem. Poza tym po znalezieniu odpowiedniej przestrzeni trzeba jeszcze poświęcić czas na urządzenie jej i sfinansować ją. 

Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji coworking.

Przestrzenie coworkingowe są zaprojektowane z myślą o pracy i odpowiednio wyposażone. Ponadto wynajmując biurko zyskujesz dostęp do profesjonalnych urządzeń biurowych, kiedy potrzebujesz np. coś wydrukować oraz do sal biznesowych, gdzie możesz przeprowadzić spotkanie lub wideorozmowę. 

Coworking posiada wszystkie najważniejsze aspekty pracy w biurze, ale jest dostępny w dowolnym momencie i za o wiele mniejsze pieniądze. 

Jeżeli pracujesz sam lub pracujesz zdalnie, jest to opcja, z której po prostu trzeba skorzystać choć raz. A jak już będziesz chciał lub chciała to zrobić, to pamiętaj, że w IdeaPlace czeka na ciebie darmowy dzień testowy.

 

Wyjątkowa forma pracy

Zalety coworkingu można by wymieniać bez końca, jednak dziś skupiliśmy się na tym, co najistotniejsze w tej formie pracy.

Dla nas, coworking to przede wszystkim łatwo dostępna, a zarazem profesjonalna przestrzeń do pracy oraz szeroka biznesowa społeczność, która łączy przedsiębiorców z różnych firm i różnych obszarów we wspólnym miejscu.

To wyjątkowa i nowatorska forma pracy, która przede wszystkim z tych powodów zyskuje coraz więcej zwolenników.

Dołączysz do nich? 🙂

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o coworkingu w IdeaPlace, skontaktuj się z nami i koniecznie odwiedź naszą stronę https://ideaplace.pl/pl/