Bycie digital nomads to dla osób, które chcą porzucić ściany wielkomiejskich biur, zrywając z ograniczeniami wynikającymi z pracy stacjonarnej, prawdziwe spełnienie marzeń. Podczas gdy jedni dążą do stabilizacji i bezpiecznego etatu, inni nieustannie poszukują nowych wrażeń, najwyżej ceniąc sobie elastyczność i niezależność geograficzną. Praca jako cyfrowy nomad pozwala to osiągnąć. Wybierając nomadyczny styl życia, można bowiem swobodnie podróżować, odkrywając kolejne zakamarki świata, jednocześnie pracując zdalnie i utrzymując stały dochód. Sprawdź, jak w praktyce wygląda codzienność cyfrowych nomadów

Cyfrowy nomada – rosnący trend wśród freelancerów 

Jak podaje portal Instant Offices, liczba cyfrowych nomadów na świecie sięga już 35 milionów osób, a dostępne prognozy pokazują, że w ciągu najbliższej dekady nomadyczny tryb życia będzie mogło prowadzić miliard ludzi. Przeważająca część z nich wybiera samozatrudnienie lub freelancing – jedynie 5% cyfrowych nomadów decyduje się na zatrudnienie na etat u jednego pracodawcy.

Samo zjawisko od kilku ostatnich lat wykazuje wyraźną tendencję wzrostową. Za główne czynniki mające wpływ na coraz większą popularność digital nomads, zwłaszcza wśród pokolenia Y i Z, wskazuje się przede wszystkim powszechny dostęp do Internetu i dynamiczny rozwój technologii ICT. Aspektem sprzyjającym jest także rosnąca rola zawodów, które można wykonywać zdalnie, czy rozwój tanich linii lotniczych oraz towarzyszące im coraz bardziej konkurencyjne ceny biletów zachęcające do częstszego podróżowania.

Nie bez znaczenia pozostają ponadto dające się zauważyć zmiany pokoleniowe i oczekiwania nowej generacji pracowników, którzy często wyżej cenią pracę na własny rachunek w formie zdalnej niż tradycyjny etat. Za tymi zmianami idą też nowoczesne rozwiązania dostosowane do nowego modelu pracy, jakim jest np. coworking. Szybki rozwój przestrzeni coworkingowych dla zespołów w ciągu ostatnich lat to zatem kolejny czynnik sprzyjający temu trendowi i znacząco ułatwiający organizację pracy cyfrowych nomadów.

Styl życia digital nomad – co to i kim jest nomada cyfrowy?

Cyfrowy nomadyzm to sposób na swobodne podróżowanie i częste zmiany miejsca zamieszkania, bez konieczności porzucania dotychczasowej pracy zawodowej. Digital nomad to bowiem osoba, która – korzystając z możliwości oferowanych przez nowe technologie – może pracować zdalnie niemal z dowolnego miejsca na świecie. Mając stabilne połączenie internetowe, jest w stanie wszędzie zorganizować sobie home office, może regularnie zmieniać miejsce swojego pobytu i odkrywać nowe destynacje. 

Cyfrowy nomada to najczęściej freelancer, który pracuje zdalnie na konkretnych zleceniach. Zjawisko cyfrowego nomadyzmu jest popularne również wśród właścicieli start-upów oraz osób pracujących w branży kreatywnej (np. graficy, fotografowie, copywriterzy), IT czy marketingu

Jak zostać cyfrowym nomadą? Krok po korku

Liczba cyfrowych nomadów znacząco wzrosła wraz z pandemią, która pokazała, że duża część firm jest w stanie działać na takim samym poziomie efektywności nawet wtedy, gdy pracownicy są porozrzucani po całym świecie, a kontakt z zespołem i klientami odbywa się jedynie za pomocą internetu. Styl życia digital nomad nie jest jednak dla wszystkich i z pewnością wymaga odpowiedniego przygotowania. O czym należy pamiętać?

Powiadomienie obecnych klientów

Decydując się na zostanie cyfrowym nomadą, należy zadbać przede wszystkim o to, by zmiana ta nie wpłynęła negatywnie na dotychczasową pracę. Priorytetem jest zapewnienie kontynuacji świadczonych usług z zachowaniem ich wysokiej jakości, nawet będąc w podróży. Warto powiadomić o tym fakcie obecnych klientów – zwłaszcza jeśli kierunek podróży zakłada pewną różnicę czasu, co może powodować konieczność przeorganizowania dotychczasowych zasad współpracy.

Dopełnienie formalności – ubezpieczenie, wiza i dokumenty

Mimo że sama koncepcja digital nomads może przypominać wieczne wakacje, w praktyce przed cyfrowymi nomadami stoi szereg obowiązków i formalności do wypełnienia przed wyruszeniem w podróż

Mając wybraną destynację, należy przede wszystkim sprawdzić, jakie wymagania trzeba spełnić, by przekroczyć granicę danego kraju. Udając się do niektórych państw, niezbędna będzie bowiem specjalna wiza, do innych warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, a jeszcze inne mogą narzucać konieczność wykonania szczepień. 

Szczegółowe wymagania wjazdowe należy więc sprawdzić z odpowiednim wyprzedzeniem w wiarygodnych źródłach, takich jak oficjalna strona rządowa kraju docelowego lub ambasady.

Budżet i stabilność finansowa

Podstawę do tego, by zostać digital nomad, stanowi umiejętnie zaplanowany budżet. Rozważając nomadzką przygodę, warto uprzednio zadbać o porządną poduszkę finansową – zwłaszcza w sytuacji, gdy jest to równoczesne z założeniem własnej firmy czy przejściem na freelancing. Wówczas oszczędności pozwolą zachować spokój w przypadku tymczasowego braku nowych zleceń. 

Dokładne oszacowanie budżetu wraz z uwzględnieniem stałych wydatków pokaże też dostępne możliwości i pozwoli łatwiej wybrać miejsce wyjazdu. Życie w innym państwie może bowiem znacząco różnić się pod względem finansowym od realiów znanych z Polski. 

Zakwaterowanie i stanowisko do pracy

Praca cyfrowych nomadów często bywa idealizowana i wyobrażana jako beztroskie leżenie z laptopem na plaży. Choć wizja spędzania całych dni pod palmami może być kusząca, rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Praca bez odpowiedniego biurka i krzesła jest bowiem niezwykle niepraktyczna. Podobnym utrudnieniem okazuje się niewygodna pozycja czy drażniące światło słoneczne padające na ekran komputera. To wszystko sprawia, że profesjonalne stanowisko pracy jest niezbędne również dla cyfrowych nomadów, którzy do efektywnej pracy potrzebują ciszy i skupienia w komfortowych warunkach.

Z tego powodu digital nomads wybierają miejsce pracy głównie pod kątem ergonomii stanowiska pracy oraz – co najważniejsze – stabilnego dostępu do szybkiego łącza internetowego. Dużą popularnością wśród cyfrowych nomadów cieszą się biura coworkingowe, które gwarantują profesjonalne przestrzenie biurowe, a jednocześnie zapewniają elastyczne zasady najmu

Formy kontaktu – Internet, telefon, korespondencja

W przypadku pracy zdalnej sprawna komunikacja to klucz do efektywnej pracy. W tym kontekście niezbędny jest dobrej jakości sprzęt oraz wspomniane wyżej niezawodne połączenie internetowe umożliwiające bieżący kontakt z klientami i współpracownikami, a także dostęp do potrzebnych plików i zasobów cyfrowych.

Będąc digital nomad, warto również zadbać o jeden adres do korespondencji, co ułatwi kontakt z kontrahentami i wzmocni wizerunek firmy w oczach potencjalnych klientów. Można w tym celu skorzystać z wirtualnego biura. W Idea Place w ramach tej usługi zapewniamy nie tylko wirtualny adres dla firmy w prestiżowej lokalizacji, ale również wsparcie personelu w bieżących zadaniach oraz możliwość skorzystania w razie potrzeby z usług dodatkowych takich jak np. coworking czy wynajem sali konferencyjnej na godziny.

Spakowanie się na dłuższy pobyt

Spakowanie się na dłuższy pobyt może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie że bagaż jest zwykle mocno ograniczony. Jeśli podróż zakłada lot samolotem, możliwości w tym zakresie są jeszcze mniejsze, dlatego pakowanie się wymaga odpowiedniego zaplanowania. Warto uprzednio sprawdzić pogodę i warunki na miejscu, aby nie brać ze sobą nieprzydatnych rzeczy. 

Przede wszystkim jednak należy pomyśleć o stanowisku pracy w nowym miejscu. Planując coworking, nie trzeba martwić się o dodatkowy sprzęt i akcesoria biurowe, co może okazać się niezbędne, jeśli praca na miejscu ma odbywać się z hotelu czy wynajętego mieszkania. Wówczas warto dopytać zawczasu, czy lokum posiada biurko lub chociaż duży stół oraz wygodne krzesło, przy którym kilkugodzinna praca z komputerem nie będzie stanowić problemu. 

Digital nomads w Polsce – co warto wiedzieć?

Cyfrowy nomadyzm to trend, który zyskuje na znaczeniu również w Polsce, o czym decyduje przede wszystkim coraz szerszy dostęp do nowoczesnych technologii i zaawansowanych narzędzi pozwalających na pracę zdalną. Łatwiejsze, szybsze i tańsze staje się także samo podróżowanie – Polacy podróżują dziś częściej i dalej niż jeszcze dekadę temu. Zmieniają się również oczekiwania młodych pracowników, którzy nie chcą być przywiązani do jednej lokalizacji ani pracować całe życie w tym samym miejscu.

Wskazówki dla przyszłych digital nomads

Choć cyfrowy nomadyzm to styl życia, który pozwala na dużą elastyczność i swobodę, sama decyzja o zostaniu digital nomad nie powinna być już spontaniczna. Wcześniej należy skrupulatnie przemyśleć wiele aspektów.

Dogłębny research miejsca, do którego się wybierasz

Wielu cyfrowych nomadów wybiera kolejne destynacje, uwzględniając klimat danego miejsca czy ofertę różnych atrakcji i rozrywek. To sprawia, że częstymi kierunkami dla digital nomads są miejsca popularne również pod względem turystycznym. Nie należy przy tym jednak zapominać, że planując dłuższy pobyt w innym kraju, warto uprzednio zweryfikować średnie koszty życia w danym miejscu oraz przejrzeć lokalną ofertę wynajmu mieszkania czy biur coworkingowych zapewniających warunki do pracy. Ważna może okazać się także znajomość języków pozwalająca na swobodną komunikację w danym miejscu oraz obowiązujące tam przepisy podatkowe.

Coworking i społeczność cyfrowych nomadów

Coworking to świetna opcja dla cyfrowych nomadów, którzy chcą zapewnić sobie odpowiednie warunki do pracy, a jednocześnie zależy im na poznaniu nowych ludzi z różnych branż, często prowadzących taki sam styl życia. Dodatkowym plusem jest fakt, że biura coworkingowe zazwyczaj można znaleźć w dużych miastach i dogodnych lokalizacjach blisko centrum, a ich ceny są bardzo przyzwoite, biorąc pod uwagę liczbę udogodnień, które oferują.

Coliving a coworking – na co się zdecydować?

W społeczności cyfrowych nomadów chętnie wybieranym rozwiązaniem jest tzw. coliving, który polega zazwyczaj na zatrzymywaniu się w trakcie wyjazdu w kilkuosobowym mieszkaniu i pracowaniu obok osób z różnych krajów. Jest to niewątpliwie dobry sposób na poznanie nowych ludzi, którzy nierzadko również podróżują samotnie i są otwarci na nowe znajomości. 

Zadbaj o work-life balance 

Przebywając w innym kraju, łatwo ulec pokusie ciągłego zwiedzania, uprawiania sportów wodnych czy odpoczywania pod palmami. Praca przez osiem godzin dziennie przy biurku w miejscu, które zachęca do plażowania, bywa trudna i z pewnością wymaga dobrego zarządzania czasem i sporej samodyscypliny

Skuteczna organizacja dnia jest niezbędna do tego, by znaleźć czas zarówno na efektywną pracę, jak i poznawanie nowych miejsc i korzystanie z ich uroków. Przede wszystkim warto ustalić, kiedy realizowana jest część work, a kiedy część vacation i sumiennie się tego trzymać. Należy zadbać również o harmonogram pracy, dostosowując go do stref czasowych klientów. 

Korzyści i wyzwania dla cyfrowych nomadów

Jedną z najczęściej wskazywanych korzyści bycia digital nomads jest niewątpliwie możliwość podróżowania i poznawania nowych miejsc, kultur, ludzi czy języków. Istotnym benefitem dla wielu pozostaje też niezależność od lokalizacji i wynikająca z niej swoboda wykonywania pracy z dowolnego miejsca i częstego przemieszczania się między różnymi miastami lub krajami. 

Cyfrowi nomadzi wysoko cenią sobie wolność od sztywnych zasad, z jakimi wiąże się praca biurowa, jednak nie każdy jest gotowy do porzucenia dotychczasowego, stabilnego życia. Taka forma życia i pracy wymaga przede wszystkim dobrego zorganizowania, przemyślanego pomysłu na swoją działalność, a także otwartości na częste zmiany.

W skutecznej organizacji pracy cyfrowych nomadów niewątpliwie może pomóc wirtualne biuro, czyli koncept umożliwiający efektywne prowadzenie działalności niezależnie od fizycznej lokalizacji. Warto pamiętać, że to nie tylko wirtualny adres dla firmy, ale również obsługa korespondencji i wsparcie administracyjne, co może okazać się szczególnie pomocne dla osób działających w modelu cyfrowego nomadyzmu. Korzystając z wirtualnego biura w Idea Place, mogą oni uniknąć niepożądanych problemów prawnych wynikających z częstej zmiany lokalizacji, otrzymując jednocześnie dostęp do wielu przydatnych usług dodatkowych.