Pandemiczna rzeczywistość pokazała jak wielkim problemem jest znalezienie siły, aby oderwać się od domowych obowiązków i pracować w domu. Nasz mózg przyzwyczaja nas, że w “pracy” pracujemy, a w domu odpoczywamy. Nasza uwaga jest często rozpraszana przez telewizję, czy krzątające się w pobliżu dzieci i okazuje się, że znalezienie motywacji do pracy jest aktualnie trudniejsze, niż przed rokiem, gdy pracowaliśmy w biurach.

Istnieją jednak sposoby, by temu zaradzić i lepiej dostosować się do naszej nowej rzeczywistości. 

Zaplanuj swój dzień

Dobrym sposobem na zmotywowanie się do pracy oraz zwiększenie naszej wydajności okazuje się być regularny harmonogram dnia. Z początku mogło nam się wydawać, że wolność i wygoda jaką gwarantuje praca zdalna to najlepsze co mogło nas spotkać.

Biuro coworkingowe

Biuro coworkingowe – usługa

Brak sztywnego harmonogramu i regularnego cyklu dnia na początku pracy rzeczywiście dostarcza nam wiele wygody. Jednak bardzo szybko okazuje się to dla wielu przekleństwem.

Praca o dowolnej porze lub brak kontroli kończy się ciągłym odkładaniem zadań na później, a nieregularny tryb życia na dłuższą metę dostarcza nam jedynie większe zmęczenie, a nawet problemy zdrowotne. Dlatego dobrym początkiem do zwiększenia naszej motywacji jest rozplanowanie swojego dnia pracy i trzymanie się tego planu. Spróbuj wstawać o regularnych porach, tak jakbyś wchodził do biura, zaplanuj do kiedy masz wykonać konkretne zadania i o której możesz się udać na przerwę. Harmonogram nie jest naszym wrogiem. Wręcz przeciwnie, pozwala zachować dobrą organizację i porządek, a kiedy nie pracujemy w chaosie nasza motywacja do dalszej pracy oraz wydajność znacznie się zwiększą.

Przygotuj się, tak jakbyś wychodził do biura

Nie tracenie czasu na poranny makijaż, cały dzień spędzony w dresach czy piżamie i praca w łóżku zamiast w biurze. Jak dobrze by to nadal nie brzmiało, niestety, taki styl pracy, dla wielu z nas nie jest odpowiedni. Praca w domu, który nie jest do niej przystosowany i dotychczas służył nam jako miejsce relaksu już i tak wystarczająco zaburza nasze życie zawodowe. Pozostawanie w miejscach przeznaczonych stricte do odpoczynku oraz w ubraniu, które nasz mózg również kojarzy z relaksem, może u wielu prowadzić do znacznego zmniejszenia motywacji do pracy oraz tracenia czasu na prokrastynację. Tak więc jeżeli pracujesz w ten sposób i zauważasz, że wyraźnie brak Ci chęci do pracy, masz problemy ze skupieniem i po chwili wykonywania pracy masz ochotę na przerwę, to warto zmienić ten styl. Przygotuj się tak, jakbyś wychodził do biura. Przebierz się w wyjściowe ubranie, doprowadź się do porządku i jeżeli masz taką możliwość, przenieś się do pracy przy biurku. Choć wydaje się to banalne, efekty będą natychmiastowe, ponieważ nasz umysł będzie czuł, że jest przygotowany do pracy a nie wypoczynku.

Skorzystaj z coworkingu

Wiemy już, że dla zwiększenia motywacji, nasz umysł potrzebuje być nastawiony i przygotowany do pracy. Potrzebujemy organizacji i kontroli nad naszym dniem pracy oraz zmiany wyglądu i otoczenia na to nieprzeznaczone do wypoczynku. Jednak nie zawsze to wszystko można osiągnąć w domu. Nie każdy posiada wydzieloną przestrzeń z myślą o miejscu pracy, w której unikniemy rozpraszania oraz nie zawsze perfekcyjnie trzymamy się zaplanowanego harmonogramu. Na naszą motywację wpływają również ludzie. Przebywanie zamkniętym w domu 24/7 wzmaga w nas uczucie samotności, które źle wpływa na nasze samopoczucie i odbiera nam energię. Ponadto, otoczenie osób skupionych na pracy mobilizuje do niej również nas. To właśnie ludzie, którzy z nami pracują dają nam najwięcej energii. Dlatego, rozwiązaniem godnym rozważenia jest coworking.

Korzystając z przestrzeni coworkingowej nadal zachowujesz swobodę, ponieważ sam wybierasz o jakiej porze chcesz pracować i ile czasu. Wybierasz również, czy ma to być jednorazowa alternatywa dla pracy w domu, miejsce w którym pojawiasz się raz w tygodniu dla zachowania równowagi i zresetowania mindsetu, czy Twoje stałe miejsce pracy. Nadal możesz być sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem, ale przy tym pracować w profesjonalnej przestrzeni biurowej.

Wychodzisz z domu, tak jakbyś wychodził do biura, z tą różnicą, że spotkasz w nim specjalistów z różnych dziedzin i różnych firm. Wzajemne zaangażowanie skupione na pracy w profesjonalnym otoczeniu, które ma na celu pomóc Ci się skupić, a nie Cię rozpraszać, przyjazd do biura w wygodnej, ale nadal wyjściowej formie – to wszystko nas pozytywnie nastawia.

Zarówno dla freelancerów, jak i pracowników zdalnych taka zmiana otoczenia może pomóc w odnalezieniu ogromnej motywacji oraz w efekcie zwiększeniu wydajności pracy.

A co najlepsze, wypróbowanie tego stylu pracy nic od Ciebie nie wymaga. W IdeaPlace możesz pracować z biura w samym centrum Wrocławia korzystając z darmowego dnia testowego.

Odpowiednie nastawienie to klucz do sukcesu

Efektywność pracy jest uzależniona od naszego nastawienia. Niemniej jednak na nie wpływ ma już wiele czynników. Aby nasz umysł był zmotywowany do pracy potrzebujemy odpowiedniego otoczenia, organizacji a także tego, aby nasze ciało szło z nim w zgodzie.

Dzięki pracy z innymi ludźmi pracujemy szybciej i przyjemniej. Planując i kontrolując nasz dzień, możemy łatwiej oprzeć się prokrastynacji, a rozdzielając to co dotychczas kojarzyło się z wypoczynkiem z naszymi obowiązkami, zyskujemy siłę i motywację do działania.

Dlatego warto nie poddawać się pełnej wygodzie, a zamiast tego postawić na porządek i otoczenie przystosowane do pracy. Harmonia umysłu, to klucz do motywacji.