Czy zdarza Ci się pracować w pojedynkę, a mimo to mieć wrażenie, że każda chwila pełna jest rozpraszaczy utrudniających koncentrację? Wiesz, jak to jest, gdy wszystko wokół skutecznie odciąga Twoją uwagę dokładnie wtedy, kiedy najbardziej potrzebujesz się skupić? Bywa, że bezczynnie wpatrujesz się w ekran, raptem orientując się, że od dłuższej chwili nie możesz odnaleźć motywacji do zrealizowania pracy, którą zaplanowałeś? Jeśli doświadczasz czegoś podobnego w swojej codziennej pracy, technika body doubling może okazać się wartym przetestowania rozwiązaniem. Sprawdź, na czym polega i w jaki sposób pomaga przezwyciężyć problemy z koncentracją!
Czym jest body doubling i na czym polega?
Body doubling to technika polegająca na pracy w obecności drugiej osoby, której zadaniem jest pasywne wsparcie. Choć sam termin być może brzmi nieco egzotycznie, idea nie jest zupełnie nowa. Pomysł ten wywodzi się bowiem ze znanych metod terapeutycznych stosowanych w pracy z osobami cierpiącymi na ADHD, w przypadku których obecność „sobowtóra” często okazuje się skutecznym sposobem na przełamanie prokrastynacji i skupienie się na konkretnym zadaniu.
Skuteczność techniki body doubling opiera się na tzw. externalized regulation, czyli regulacji zewnętrznej, która ułatwia samokontrolę, wprowadzając dyscyplinę i pomagając osiągać lepsze wyniki w pracy. Towarzystwo innej osoby tworzy bowiem poczucie pewnej odpowiedzialności i skutecznie zwiększa motywację do działania, nawet jeśli obecność ta jest bierna, a druga osoba nie angażuje się w nasze zadania.
Czy body doubling jest techniką tylko dla osób z ADHD?
Body doubling, choć często rekomendowany dla osób z ADHD, może być z powodzeniem stosowany przez każdego, kto potrzebuje popracować nad koncentracją i efektywnością. W ostatnich latach technika ta zyskała znacząco na swej popularności, co ma związek m.in. z dynamicznym rozwojem pracy zdalnej. Jak wykazuje raport Buffer State of Remote Work (2023), 16% pracowników zdalnych przyznaje, że rozpraszacze w domu są jednym z największych wyzwań w ich pracy.
Wówczas body doubling, poprzez obecność drugiej osoby (choćby wirtualną), wywołuje efekt audytorium, sprawiając, że rośnie nasza koncentracja i produktywność. Świadomość bycia obserwowanym ogranicza bowiem pokusy związane z pracą w warunkach domowych i skutecznie zmniejsza skłonność do prokrastynacji. Pracując w czyjejś obecności, podświadomie chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, dzięki czemu rośnie jednocześnie nasza motywacja.
Przykłady pracy równoległej, która zwiększa produktywność i skupienie
Jak już wspomniano, body doubling to nie nowość, a wiele osób stosuje podobne metody, niekoniecznie nazywając je w ten sposób. Wspólna nauka w bibliotece albo praca w biurze coworkingowym lub kawiarni – to często praktykowane rozwiązania dobrze wpisujące się w ideę body doubling, u której podstaw stoi przekonanie, że obecność innych ludzi stymuluje nas do działania.
Nawet codzienna praca w tradycyjnej przestrzeni biurowej może wyczerpywać definicję body doubling. Obecność współpracowników przy biurku obok tworzy przecież pewien rytm pracy i poczucie odpowiedzialności, zachęcając do większego skupienia na zadaniach. Z kolei wśród osób pracujących zdalnie popularne stają się wirtualne sesje współpracy, gdzie – poprzez wideokonferencję – organizuje się wspólną przestrzeń do pracy równoległej.
Praca zdalna a wyzwania związane z koncentracją
Praca zdalna – obok swoich licznych zalet często podnoszonych przez entuzjastów tego rozwiązania – nie jest jednak pozbawiona pewnych wad. Jedną z nich są problemy z koncentracją, które często dają o sobie znać w warunkach pełnych domowych rozpraszaczy, gdzie brak jasnych granic między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Praca zdalna wymaga tym samym większej samodyscypliny i wypracowania rytuału pracy, w czym pomocna może okazać się właśnie technika body doubling.
Body doubling – wskazówki dotyczące stosowania techniki
Metoda body doubling może być z sukcesem stosowana zarówno podczas pracy zdalnej, jak i w przestrzeniach coworkingowych, gdzie występuje niejako w sposób naturalny. Koncepcja coworkingu opiera się bowiem na współdzieleniu biura i pracy w towarzystwie innych osób, co sprzyja skupieniu i działa mobilizująco na pracowników.
Aby metoda body doubling była faktycznie skuteczna, przyczyniając się do widocznego wzrostu efektywności w pracy, warto ograniczyć wszelkie rozpraszacze i ustalić jasne zasady współpracy, określając m.in. wspólne cele oraz czas trwania sesji. Regularne sesje z „sobowtórem” mogą skutecznie pomóc w zbudowaniu rutyny wspierającej efektywność, co jest szczególnie istotne w pracy zdalnej, gdzie struktura dnia jest często bardzo elastyczna.
W czerpaniu jeszcze większych korzyści z body doubling może pomóc ponadto usługa wirtualnego biura. Tym, co skutecznie zajmuje przedsiębiorców i często rozprasza ich uwagę, jest bowiem nadmierna biurokracja i czasochłonne zadania administracyjne. Wirtualne biuro zapewnia natomiast uporządkowane środowisko pracy, gdzie – dzięki pomocy wykwalifikowanego personelu – łatwiej skoncentrować się na zadaniach strategicznych z punktu widzenia prowadzonego biznesu, bez rozpraszania się obowiązkami biurowymi.
Wirtualny sobowtór – idealne połączenie dla osób pracujących zdalnie
Wirtualny sobowtór to osoba, która towarzyszy w pracy online, tworząc przestrzeń do wspólnego działania bez względu na fizyczną odległość. Jej wirtualna obecność przede wszystkim wpływa pozytywnie na koncentrację – obserwując, jak inni pracują w skupieniu, automatycznie zaczynamy ich naśladować. Niejako celem pośrednim takiego rozwiązania jest przełamanie poczucie osamotnienia, które często towarzyszy pracownikom zdalnym.
Body doubling online – jak zacząć? Praktyczne wskazówki i narzędzia
Biorąc pod uwagę mnogość i zaawansowanie dostępnych dziś technologii, rozpoczęcie przygody z body doubling jest prostsze niż mogłoby się wydawać. Pomocne okazują się w tym przypadku platformy, takie jak Google Meet, Zoom czy Microsoft Teams pozwalające na szybkie łączenie się z osobami, które dzieli dowolnie duży dystans. Co więcej, na rynku można już znaleźć aplikacje stworzone specjalnie do body doubling, np. Focusmate. Dobrym rozwiązaniem może być również założenie prywatnej grupy na Slacku lub Discordzie, gdzie można z łatwością umawiać się na wspólne sesje pracy.
O czym jeszcze pamiętać, planując body doubling online? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na start:
- sprecyzuj cel sesji – zanim rozpoczniesz pracę, określ, jakie konkretnie zadania chcesz w jej trakcie zrealizować;
- zadbaj o regularność – w miarę możliwości ustal stałe dni i godziny sesji, co pomoże w wypracowaniu nawyku i utrzymaniu pożądanego tempa pracy;
- ogranicz rozpraszacze – przed pracą wyłącz powiadomienia, zamknij niepotrzebne aplikacje i upewnij się, że Twoje otoczenie tworzy odpowiednie warunki do maksymalnego skupienia na pracy;
- pamiętaj o komunikacji – na początku sesji krótko porozmawiaj ze swoim „sobowtórem” o celach na dany blok pracy, a po jego zakończeniu szybko podsumujcie, co udało się osiągnąć.
Body doubling w pracy – strategia redukująca prokrastynację dla każdego
Niezależnie od tego, czy jesteś freelancerem, przedsiębiorcą, czy specjalistą pracującym zdalnie, obecność drugiej osoby – fizyczna lub wirtualna – może okazać się prawdziwym motorem napędzającym do skutecznej realizacji celów. Body doubling to strategia dostępna dla każdego, kto potrzebuje zwiększyć swoją motywację i efektywność w codziennych zadaniach. To z kolei z pewnością przełoży się również na większą satysfakcję z wykonywanej pracy!