Ostatnie lata to czas transformacji w obszarze modelów pracy, szczególnie dla osób, których obowiązki zawodowe skupiają się wokół działalności internetowej. Stale rosnąca popularność pracy hybrydowej i pracy zdalnej wymusiły na pracownikach przystosowanie się do nowej rzeczywistości i postawiły przed wyzwaniem pogodzenia życia prywatnego z życiem zawodowym, które w wielu przypadkach przeniosło się do przestrzeni domowej.
Biuro coworkingowe

Biuro coworkingowe – usługa

Alternatywą dla pracy w domu i prawdziwym wsparciem dla zachowania work-life balance okazał się być coworking. Co to takiego, jakie korzyści przynosi i dla kogo będzie idealnym rozwiązaniem? Zebraliśmy odpowiedzi na nurtujące przedsiębiorców pytania i stworzyliśmy kompleksowy przewodnik dla wszystkich chcących dokładnie poznać specyfikę tej usługi. Zapraszamy! 

Co to jest coworking?

Coworking to rodzaj przestrzeni, który dzielą ze sobą freelancerzy lub pracownicy i przedsiębiorcy z różnych firm. Usługa coworkingu dla freelancerów zapewnia możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy, w pełni przystosowanej, wyposażonej przestrzeni, która pozwala na większy komfort pracy niż ten w domu. 

Obecnie coworking możemy podzielić na tzw. open space, czyli otwartą przestrzeń, w której umieszczono dużą liczbę biurek, oraz osobne pomieszczenie dla grup dostosowane pod coworking dla zespołów

Wśród wyróżników coworkingu najważniejszymi są: 

Jak działa coworking?

Dlaczego coworking to opcja idealna dla ceniących sobie czas przedsiębiorców czy freelancerów? Bo jest to rozwiązanie proste, działające na jasnych, transparentnych zasadach i niewymagające skomplikowanych procesów administracyjnych. Korzystać z przestrzeni można tuż po nawiązaniu kontaktu z biurem. Co ważne, to osoba decydująca się na usługę dopasowuje czas wynajmu do swoich indywidualnych potrzeb. Biuro coworkingowe można wynająć zarówno na kilka godzin jak i na całe dnie czy tygodnie

Podstawą usługi coworkingowej jest korzystanie z wydzielonego stanowiska pracy dla Ciebie lub dla Ciebie i Twojego zespołu w przypadku coworkingu dla zespołów. Tu spotkasz ludzi z pasją, chętnych do nawiązywania kontaktów i networkingu, co otworzy przed Tobą wiele biznesowych możliwości. W większości miejsc, w tym w IdeaPlace, w cenie abonamentu możesz korzystać ze sprzętu biurowego i kuchni, a w razie konieczności spotkania z klientami czy przeprowadzenia szkolenia, do dyspozycji otrzymasz salę biznesową. Możesz także liczyć na wsparcie ze strony wykwalifikowanego zespołu administracyjnego. Większość biur coworkingowych oferuje 24-godzinny dostęp do przestrzeni, co oznacza, że dostępność miejsca nie stanowi żadnego ograniczenia. 

Jakie były początki coworkingu?

Pierwsze inicjatywy grupowych spotkań w celu wspólnej pracy powstawały na zachodzie na początku lat dziewięćdziesiątych. Z czasem taki model wykonywania obowiązków zyskiwał na popularności, a już na początku lat 2000 zaczęły powstawać pierwsze komercyjne biura coworkingowe

W Polsce coworking wciąż jest zjawiskiem stosunkowo nowym, a jego początki sięgają roku 2007, kiedy to zaczęły powstawać nieformalne grupy spotykające się na wspólną pracę. Pierwszy oficjalne biuro coworkingowe otworzyło się u nas w 2008 roku, a w 2010 odbyła się pierwsza branżowa konferencja.

Obecnie coworking to już nie tylko powierzchnia do wynajęcia. Ludzie oczekują od tej usługi możliwości dołączenia do społeczności, networkingu, inspiracji. Coworking to przyszłość pracy biurowej ze względu na elastyczność, wygodę i zaspokajanie potrzeby utrzymywania relacji z innymi ludźmi.  

Do kogo skierowany jest coworking?

Jeszcze nie tak dawno temu przestrzenie coworkingowe kojarzyły się głównie z freelancerami z branży IT szukającymi biurek do pracy. W tej chwili usługa ta jest tak rozwinięta, że odpowiada na potrzeby przedsiębiorców z wielu zróżnicowanych branż. Odnajdzie się tu każdy, dla kogo ważny jest balans między życiem zawodowym a prywatnym, komfort i higiena pracy, rozwój poprzez budowanie relacji, a także kontakt z międzynarodowym, innowacyjnym środowiskiem. Coworking to rozwiązanie idealne dla: 

Dla jakich działalności coworking sprawdzi się najlepiej?

Z uwagi na elastyczność, jasne zasady działania oraz czas i zakres dostosowany do indywidualnych potrzeb, biuro coworkingowe to opcja idealna dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Freelancer decydujący się na biuro w coworku, unika wysokich kosztów wynajmu samodzielnej przestrzeni oraz otwiera sobie drogę do poznania wielu doświadczonych osób z branży.  

Coworking to usługa warta rozważenia przez mikroprzedsiębiorców chcących zoptymalizować koszty utrzymania biura, a także pracodawców zatrudniających osoby z zagranicy. 

Coworking – idealne miejsce dla start-upów i zespołów projektowych

Na stale rosnącą popularność coworkingu wpływa między innymi powszechny w ostatnich latach boom na start-upy oraz pracę projektową

Koszty prowadzenia własnej firmy wciąż nie należą do niskich, w związku z czym osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą m.in. w sektorze usług, rzadko decydują się na długoterminowy wynajem powierzchni już na samym starcie biznesu. Przedsiębiorcy, którym zależy na odseparowaniu życia prywatnego od zawodowego i zapewnienia sobie komfortowego miejsca do pracy, bardzo doceniają potencjał coworku

Praca w biurze coworkingowym często służy także zespołom projektowym, których motywacja i efektywność wzrasta podczas wspólnej pracy. Coworking dla zespołów gwarantuje przestrzeń dla grup, które potrzebują spotkać się na żywo w komfortowych warunkach. 

Dlaczego warto wynająć biuro w coworkingu? 

Praca we wspólnej przestrzeni coworkingowej to komfort, brak zmartwień, dodatkowej pracy administracyjnej oraz optymalizacja kosztów. Po dołączeniu do coworku możesz w pełni skupić się na rozwoju swoich umiejętności i wszelkich obowiązkach służbowych. Networking i możliwość nawiązywania kontaktów biznesowych nie jest możliwy na tak szeroką skalę w żadnych innych warunkach

Możliwość korzystania z komfortowego, wyposażonego biura, w prestiżowym centrum biznesowych spotkań, opcja skorzystania z usług dodatkowych i wsparcie administracyjne to tylko niektóre korzyści, które daje praca w biurach coworkingowych.

Kiedy postawić na biuro coworkingowe?

Na pracę w przestrzeni coworkingowej warto zdecydować się wtedy, gdy zauważamy, że koszty utrzymania całego biura znacznie przekraczają nasz budżet. To także rozwiązanie dla tych, którzy czują, że zachwiana została równowaga między ich życiem prywatnym a zawodowym, efektywność pracy w domu jest znacznie niższa, a rozwój bez codziennych kontaktów międzyludzkich nie jest tak dynamiczny

Wady i zalety coworkingu 

Najważniejszym wyróżnikiem i zaletą coworkingu jest możliwość networkingu, czyli nawiązywania biznesowych znajomości. Kontakt z innymi ludźmi, często obracających się wokół tej samej branży, to okazja do wymiany doświadczeń, a często i współpracy. 

Biuro coworkingowego to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą uniknąć monotonii i negatywnych skutków pracy całkowicie zdalnej. Decyzja o skorzystaniu z tej usługo to krok w stronę zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, czyli tak zwanego work-life balance. Dostęp do niezbędnego sprzętu, komfortowe i specjalnie wydzielone miejsce, w którym możesz wykonywać swoje obowiązki służbowe, pomagają zadbać o higienę pracy.  Rozważając usługę coworkingu, należy pamiętać, że może generować ona nieco wyższe koszty niż praca w domu. Ile kosztuje coworking? Dostosowana przestrzeń z pełnym wyposażeniem, dostępem do kuchni i profesjonalnym wsparciem administracyjnym to koszt kilkuset złotych miesięcznie. Wadą coworkingu jest również jego ograniczona dostępność. Mieszkańcy dużych miast nie powinni mieć problemu ze znalezieniem miejsca do pracy, jednak osoby pochodzące z mniejszych miejscowości muszą liczyć się z koniecznością dojazdów. 

Skąd bierze się rosnąca popularność coworkingu?

Praca hybrydowa i praca zdalna, które w ostatnich latach znacznie zyskały na popularności, a obecnie dla większości branż działających w internecie są już normą, wpłynęły na zmiany w zakresie potrzeb i oczekiwań pracowników. Wydzielona przestrzeń poza domem, w której możemy w pełni skupić się na wykonywaniu obowiązków służbowych, oraz możliwość nawiązywania kontaktu z innymi ludźmi, to dla osób pracujących full remote olbrzymia wartość. Coworking rozwiązuje problemy typowe dla pracy w domu, takie jak obecność pozostałych domowników, brak sprzętu biurowego czy niepewne łącze z internetem, a wydzielenie strefy, w której mieszkamy, od tej, w której pracujemy, dobrze wpływa na naszą psychikę i równowagę życiową, zwiększa poziom motywacji i zaangażowania. 

Koszty własnego biura, których nie generuje coworking

Coworking to rozwiązanie niewątpliwie tańsze niż całościowe, długoterminowe utrzymanie biura. Rozwiązanie to doceniają przede wszystkim freelancerzy oraz pracodawcy, którzy opłacają przestrzeń coworkingu lub coworkingu dla zespołów zatrudnianym przez siebie osobom. 

Decydując się na wynajem całego biura, musimy liczyć się z kosztami kupna niezbędnego wyposażenia, takiego jak biurka, krzesła, drukarki, skanery. Zadbać trzeba także o szybkie WiFi, asortyment kuchenny oraz środki czystości. Niezbędna okaże się zapewne i pomoc administracyjna, co rodzi konieczność zatrudnienia kolejnej osoby.   

Decydując się na przestrzeń coworkingową, wszystko to znajduje się już w jej pakiecie. Z miejsca do pracy korzystasz wyłącznie wtedy, kiedy Ty lub Twój zespół macie taką potrzebę, nie musisz martwić się o wyposażenie czy utrzymanie porządku, bo o wszystko to dba zespół pracujący w biurze. Większość przestrzeni coworkingowych umożliwia także skorzystanie z usług dodatkowych, które udostępniane zostają po zgłoszeniu na nie zapotrzebowania i za korzystną ceną. Coworking to pewność, że za przestrzeń poniesiesz konkretną, z góry ustaloną opłatę i unikniesz tym samym nieprzewidzianych wydatków. 

Coworking a praca hybrydowa

Praca hybrydowa, która polega na częściowym wykonywaniu obowiązków w biurze, a częściowym we własny domu, wymaga od zespołów dobrej organizacji. Coworking jest w tym przypadku świetnym wsparciem, gdyż: 

Kiedy warto zamienić pracę zdalną na coworking?

Coworking, w uwagi na elastyczność rozwiązania, jest w stanie odpowiedzieć na zróżnicowane potrzeby wielu biznesów i jednoosobowych działalności i zneutralizować wszystkie minusy i niedogodności, z którymi wiąże się praca zdalna

Kiedy warto rozważyć rezygnację z pracy całkowicie zdalnej na pracę w coworku? Gdy zauważamy, że warunki domowe nie spełniają naszych wymagań, przestrzeń jest nieprzystosowana do długich godzin za biurkiem lub otoczenie zakłóca ciszę konieczną do skupienia. Coworking to opcja warta wprowadzenia wtedy, kiedy zauważamy spadek motywacji i efektywności. Nieoceniona jest tu rola pracodawcy lub lidera, który powinien stale monitorować poziom zaangażowania i kondycję psychiczną  pracowników, a także wspierać Talenty swojej organizacji w zachowywaniu work-life balance. Coraz popularniejsze staje się rozwiązanie, w którym to pracodawca opłaca biuro coworkingowe, stwarzając tym samym pracownikom warunki do komfortowej pracy. 

Popularna alternatywa dla pracy zdalnej – coworking

Stale rosnące zainteresowanie coworkingiem jako alternatywą dla pracy full remote wynika z dostrzeżenia i doświadczenia wad pracy zdalnej, które często widoczne są dopiero po wielu miesiącach pracy w takim modelu. Dom nie zawsze jest odpowiednim miejscem do pracy, szczególnie jeśli dzielimy przestrzeń z innymi. 

Coworking to nie tylko biurko do pracy. To pomoc dla tych, którzy są przytłoczeni pracą w miejscu, w którym toczą życie prywatne, nie odczuwają wystarczającego komfortu, a ich motywacja do pracy maleje. Biuro coworkingowe to miejsce, które zapewnia pełny profesjonalizm przy jednoczesnej wygodzie. 

Jak wynająć biuro coworkingowe?

W przypadku większości biur coworkingowych do dokonania rezerwacji wystarczy telefoniczny lub mailowy kontakt. Po podjęciu decyzji odnośnie pakietu można swobodnie korzystać z możliwości rezerwacji dowolnego biurka w dogodnych dla siebie terminach. Sporo miejsc oferuje bezpłatny dzień testowy, podczas którego można zweryfikować, jak czujesz się w danej przestrzeni. 

Jak zorganizować swoją pracę w przestrzeni coworkingowej?

Rozpoczęcie pracy w coworkingu nie wymaga większych przygotowań. Biuro oraz zaplecze kuchenne są w pełni wyposażone, zachowane są standardy czystości, a do dyspozycji dostajesz szybkie łącze internetowe. Jedyne, czego potrzebujesz, aby rozpocząć korzystaniu z biurka to własny laptop. 

Podczas planowania swojego dnia pracy warto mieć na uwadze, że w przestrzeni dedykowanej pracy indywidualnej zachowuje się zasadę ciszy, zapewniając tym samym spokój i koncentrację innym. Wszystkie rozmowy zaleca się prowadzić w przestrzeni dedykowanej pracy zespołowej. 

Coworking – wspólna praca dla zespołów i freelancerów

To, co charakterystyczne dla coworkingu, to możliwość spotkania osób z różnych branż i o różnym charakterze działalności. Odnajdą się tu nie tylko freelancerzy, którzy poza networkingiem szukają przestrzeni, w której możliwe będzie skupienie i praca w ciszy, ale i zespoły projektowe, dla których wydzielone są specjalne pomieszczenia. Wymiana doświadczeń z osobami pracującymi w różnych trybach, samodzielnie sprawującymi pieczę nad działalnościami oraz większymi grupami wspólnie pracującymi nad zadaniami, to bezcenna dawka biznesowej wiedzy

Co charakteryzuje biura coworkingowe?

Coworking to nowoczesna i innowacyjna odpowiedź na oczekiwania dzisiejszych przedsiębiorców. To przestrzeń spełniająca wszystkie warunki, które są niezbędne do komfortowej pracy, zachowania work-life balance, dbałości o kontakty międzyludzkie. 

Możliwość rozpoczęcia pracy bez dużego obciążenia finansowego i dodatkowych zadań administracyjnych czy organizacyjnych. Coworking to jedyne takie miejsce do pracy, w którym możesz skupić się wyłącznie na wykonywaniu służbowych obowiązków. 

Biuro coworkingowe we Wrocławiu – nowocześnie wyposażona przestrzeń

Wrocław, jako miasto będące ważnym ośrodkiem biznesowych spotkań oraz siedzibą dla wielu przedsiębiorstw, posiada bogatą ofertę coworkingową. Przestrzenie w stolicy dolnego śląska to nowoczesne, w pełni wyposażone biura, które zrzeszają coworkerów z całego świata.

IdeaPlace – u nas znajdziesz przestrzeń do wspólnej pracy

W IdeaPlace wiemy, w jak dużym stopniu warunki pracy wpływają na efektywność i rzutują na wszystkie sfery naszego życia. Nasze przestrzenie coworkingowe zostały stworzone przy uwzględnieniu różnorodnych potrzeb. Plac Solny 15 to miejsce spotkań osób z międzynarodowego środowiska, gotowych do networkingu we wspólnej przestrzeni. Jesteśmy po to, żeby zapewnić najlepsze warunki do pracy, komfort i rozwój w innowacyjnym środowisku. Skontaktuj się z nami już dzisiaj