W warunkach coraz bardziej zdigitalizowanej rzeczywistości i dynamicznie dokonujących się zmian rynkowych naturalnym staje się, że również dotychczasowe modele pracy ulegają modyfikacji. Tradycyjne biuro skupiające pracowników jednej firmy działających nad wspólnym projektem bynajmniej nie jest dziś jedynym rozwiązaniem dla osób poszukujących odpowiednich warunków do pracy. Z rosnącym zainteresowaniem – zarówno ze strony przedsiębiorców, jak i freelancerów –  spotyka się coworking. Popularność przestrzeni coworkingowych nabrała rozpędu po wydarzeniach 2020 roku i nic nie wskazuje na to, by tendencja ta miała ulec zmianie. W czym tkwi sukces tego rozwiązania?

Biuro coworkingowe

Biuro coworkingowe – usługa

Korzyści płynące z korzystania z usług coworkingu

Przestrzenie coworkingowe to w pełni dostosowane i wyposażone biura pozwalające na pracę w bardziej komfortowych warunkach niż praca z domu. Jedną z kluczowych zalet tego rozwiązania są elastyczne zasady współpracy, czemu towarzyszy brak skomplikowanych, długoterminowych umów. W Idea Place możesz wynająć biuro coworkingowe o dowolnej porze – zarówno jednorazowo (np. w trakcie wyjazdu), jak i na dłuższy okres, gdy zależy Ci na stałym biurze w otwartej przestrzeni. Jednocześnie zyskujesz całodobowy dostęp do biura – jeśli cenisz więc swobodę w decydowaniu o godzinach pracy, to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Coworking jest dedykowany wszystkim osobom, które pracują zdalnie lub hybrydowo. Swoje miejsce znajdą tu zarówno freelancerzy, jak i przedsiębiorstwa chcące zapewnić swoim zespołom komfortowe warunki pracy w nowoczesnych przestrzeniach coworkingowych.

Chcesz wiedzieć więcej: Coworking – co to jest? Do kogo jest skierowany?

Coworking dla freelancerów

Jeszcze do niedawna, przed upowszechnieniem pracy zdalnej, coworking był łączony głównie z freelancerami, dla których wciąż stanowi optymalne rozwiązanie z uwagi na wysoką elastyczność, jasne zasady działania i możliwość dostosowania warunków wynajmu biurka do indywidualnych potrzeb. Coworking dla freelancerów cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem również dlatego, że pozwala uniknąć wysokich kosztów związanych z wynajmem samodzielnej przestrzeni, oferując dodatkowo możliwość pozyskania cennych kontaktów biznesowych z osobami z branży.

Coworking dla firmy

Coworking dla firm to doskonała opcja zarówno dla małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb firmy w zakresie wymaganej liczby stanowisk niezbędnych do wspólnej pracy w komfortowych warunkach. Na ofertę biur coworkingowych często decydują się w szczególności zespoły, które na co dzień pracują zdalnie, ale od czasu do czasu chcą korzystać ze sprawdzonych powierzchni biurowych. Coworking przyciąga również firmy, które – w celu optymalizacji kosztów – zdecydowały się na zmniejszenie dotychczasowej powierzchni najmu, jednak w przypadku spotkań całego zespołu potrzebują większych przestrzeni. Biura coworkingowe to ponadto idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw poszukujących profesjonalnego miejsca do organizacji spotkań integracyjnych dla tworzących się lub rotujących zespołów.

Kreatywność i innowacyjność – czy w przestrzeni coworkingowej rozwiniesz biznes?

Praca we współdzielonej przestrzeni coworkingowej to nie tylko sposób na zachowanie odpowiedniego work-life balance, ale również możliwość pozyskania ciekawych kontaktów, a nawet szansa na nawiązanie nowych owocnych współprac. Coworking tworzy bowiem idealne warunki do skutecznego networkingu i budowania wartościowych relacji w środowisku inspirujących przedsiębiorców i specjalistów z różnych branż.

W Idea Place ludzie stanowią dla nas najważniejszą wartość każdej firmy, a usługa coworkingu wykracza daleko poza jedynie wynajęcie biurka. Dlatego decydując się na nasze usługi coworkingowe, możesz poczuć się częścią większej społeczności, czerpiąc korzyści ze współdzielenia przestrzeni, kontaktów i wymiany myśli.

Elastyczne i oszczędne rozwiązanie dla przedsiębiorcy

Wynajem tradycyjnego biura, zwłaszcza w centrum dużego miasta, to wydatek solidnie obciążający firmowy budżet. Do kosztu samego najmu należy jeszcze doliczyć nakład finansowy potrzebny na zakup niezbędnego wyposażenia (meble i sprzęt biurowy, szybki internet, klimatyzacja, asortyment kuchenny itd.), a także koszty związane z zatrudnieniem dodatkowego pracownika odpowiedzialnego za sprawy administracyjne. Sumując wszystkie składowe, powstaje kwota, która dla wielu początkujących przedsiębiorców jest nie do przeskoczenia – szczególnie, gdy przy tym wszystkim zależy im jeszcze na reprezentatywnym adresie siedziby firmy.

Tymczasem korzystając z usług coworkingowych w Idea Place, wszystko to otrzymujesz już w pakiecie – w dodatku w znacznie korzystniejszej cenie. Nasi Klienci mogą ponadto dostosować zakres i czas trwania usługi do swoich indywidualnych potrzeb, eliminując tym samym ryzyko wydawania pieniędzy na całe biuro, które nie jest w danym momencie w pełni użytkowane.

Coworking – cena za wynajem biura

Decyzja o skorzystaniu z oferty biur coworkingowych nie bez przyczyny często poprzedzona jest chęcią optymalizacji firmowych kosztów. Czy jednak konieczność redukcji wydatków musi jednocześnie oznaczać obniżenie standardu pracy i mniejszą wygodę wykonywania codziennych obowiązków? Odpowiedzią dla firm stojących przed tym dylematem okazuje się coworking, który jest korzystniejszą pod względem finansowym alternatywą dla tradycyjnego biura, oferującą jednocześnie profesjonalną, dostosowaną do potrzeb przestrzeń biurową.

Ile kosztuje wynajem biura w przestrzeni coworkingowej? Koszt usługi uzależniony jest od wybranego pakietu, zakresu usług dodatkowych (np. wirtualna asystentka) czy też liczebności zespołu. Jednak w podstawowej cenie firma otrzymuje:

Dlaczego coraz więcej firm decyduje się na coworking?

Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z przestrzeni coworkingowych w momencie, gdy potrzebują zmniejszyć miesięczne koszty związane z wynajmem biura. Dużą grupę klientów biur coworkingowych stanowią ponadto osoby pracujące w modelu hybrydowym lub całkowicie zdalnie, które mają trudność z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, czemu nierzadko towarzyszy spadek efektywności. Wówczas coworking okazuje się nie tylko łatwo dostępną i profesjonalną przestrzenią do pracy, ale również miejscem skupiającym biznesową społeczność, która pozwala na nawiązywanie nowych kontaktów i dynamiczny rozwój.

Jak wykorzystać coworking w budowaniu silnych relacji w zespole?

Pielęgnowanie kultury organizacyjnej w firmie to trudne zadanie – szczególnie w sytuacji, gdy zespół pracuje na odległość, każdy z własnego domu. Coworking stanowi natomiast świetną okazję do integracji zespołu i budowania jego ducha oraz zacieśniania więzi między pracownikami. Usługi coworkingowe to obecnie znacznie więcej niż powierzchnia na wynajem. To również miejsce networkingu, inspiracji, wymiany myśli i doświadczeń.

Przyszłość coworkingu – jak ta forma pracy zmienia podejście do wynajmu biur?

Obserwując uważnie rynek i zmieniające się potrzeby współczesnych pracowników, nie ulega wątpliwości, że właściciele firm stają dziś przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Jednym z kluczowych z nich, również w kontekście coworkingu, okazuje się praca zdalna, która przestaje być benefitem oferowanym przez garstkę najbardziej nowoczesnych firm, ale coraz wyraźniej staje się oczekiwanym standardem. Podobnie rzecz wygląda z pracą hybrydową łączącą pracę z domu oraz biura, która sukcesywnie wybija się na pozycję faworyta wśród coraz szerszego grona pracowników. Firmy, które chcą sprostać tym potrzebom, powinny wdrażać nowoczesne modele pracy. Jako Idea Place możemy pomóc Ci to zrobić.

W Idea Place od ponad 12 lat tworzymy innowacyjne miejsce skupiające przedsiębiorców i specjalistów z różnych branż. Oferujemy nowoczesne, w pełni dostosowane do Twoich potrzeb przestrzenie biurowe, bo wiemy, że miejsce pracy ma wpływ na efektywność i samopoczucie zespołu. Nie zajmujemy się wyłącznie wynajmem biurek – działamy kompleksowo, stając się zaufanym partnerem dla Twojego biznesu.