Zakładanie firmy to ważny moment dla każdego przedsiębiorcy, który wiąże się ze sporą liczbą formalności i spraw administracyjnych. Dlatego właśnie osoby zainteresowane rejestracją firmy powinny rozważyć pomoc w założeniu własnej działalności gospodarczej. Tego rodzaju wsparcie biznesu mogą zapewnić nie tylko biura rachunkowe, ale także wirtualne biura, które oferują kompleksowe usługi związane z rejestracją działalności. Gdzie i jak szukać wsparcia, żeby proces ten przebiegł sprawnie i szybko? Odpowiadamy!
Pomoc w założeniu własnej działalności gospodarczej – co wziąć pod uwagę przed otworzeniem firmy?
Decyzja o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej wymaga solidnego przygotowania ze strony przyszłego przedsiębiorcy. Przed zarejestrowaniem firmy warto dokładnie przeanalizować kilka kluczowych kwestii, które mogą wpłynąć na sukces całego przedsięwzięcia.
Forma prowadzenia i opodatkowania działalności gospodarczej
Wybór odpowiedniej formy prawnej działalności gospodarczej to jedna z najważniejszych decyzji na początku drogi przedsiębiorcy. W tym obszarze dostępnych jest kilka rozwiązań:
- jednoosobowa działalność gospodarcza,
- spółka cywilna,
- spółki kapitałowe, w tym spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.
Z wybranej formy prawnej działalności gospodarczej wynika również konkretny sposób opodatkowania. Aby założyć własną działalność, na etapie jej rejestracji na druku CEIDG-1 należy bowiem wskazać odpowiednią formę opodatkowania. Dochody z działalności gospodarczej mogą być opodatkowane:
- na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%);
- według stawki liniowej (podatek liniowy 19%);
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Dostępną formą opodatkowania, o której również należy wspomnieć, jest karta podatkowa. Co jednak istotne, począwszy od 2022 roku, jest ona dostępna jedynie dla tych osób, które były opodatkowane w ten formie już wcześniej i ją kontynuują.
Co do zasady, za podstawową formę opodatkowania uznaje się skalę podatkową – przedsiębiorcy, którzy nie wybiorą samodzielnie innej formy opodatkowania, będą automatycznie podlegać właśnie temu rozwiązaniu.
Nazwa dla Twojej firmy
Nazwa firmy to jeden z kluczowych elementów budowania marki i tożsamości biznesowej przedsiębiorstw. Odpowiednio dobrana nazwa powinna być nie tylko oryginalna, zapadająca w pamięć i dobrze oddająca charakter działalności, ale również musi spełniać określone wymagania prawne.
Jeśli chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą, pamiętaj, że nazwa firmy musi zawierać co najmniej Twoje imię i nazwisko wyrażone w mianowniku. Możesz dodać do nich również dodatkowe elementy, np. nawiązujące do profilu firmy, miejsca jej prowadzenia, pseudonimu czy innej fantazyjnej nazwy.
W przypadku spółek cywilnych kwestia nazwy nie jest prawnie uregulowana – w przeciwieństwie do JDG nie musi zawierać imion i nazwisk wspólników, jednak dla zachowania transparentności zaleca się, by w nazwie firmy znalazło się oznaczenie formy prawnej („spółka cywilna” lub skrót „s.c”).
Konieczność wskazania formy prawnej na końcu nazwy, w jej pełnym brzmieniu lub wersji skróconej, dotyczy również spółek wpisanych do KRS. Dodatkowo, spółki jawne muszą zawierać w swojej nazwie nazwisko co najmniej jednego wspólnika. Przepis ten nie odnosi się jednak do spółek z ograniczoną odpowiedzialności i spółek akcyjnych – w tym przypadku nazwa jest co do zasady dowolna i nie musi zawierać nazwisk udziałowców ani akcjonariuszy.
Przed formalną rejestracją działalności warto upewnić się, czy wybrana nazwa nie jest już używana przez inną firmę w Polsce lub za granicą dla tożsamego lub podobnego rodzaju działalności. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko wejścia w konflikt prawny z taką firmą lub wytoczenia zarzutów o nieuczciwą konkurencję czy naruszenie praw do znaku towarowego. Dostępność nazw firm można łatwo zweryfikować, przeszukując bazę CEIDG i KRS. Warto również sprawdzić wyniki wyszukiwania dla wybranej nazwy w Google.
Wybór adresu do rejestracji działalności
Adres do rejestracji firmy pełni istotne funkcje nie tylko biznesowe, ale i formalne, służąc do rozliczania kosztów oraz dopełniania urzędowych obowiązków. Na adres wpisany w KRS będzie adresowana firmowa korespondencja, dlatego ważne jest, by było to miejsce, w którym listy będą odbierane na bieżąco i bezpiecznie archiwizowane.
Warto zwrócić uwagę ponadto na fakt, że adres firmowy ma wymiar również reprezentacyjny. Lokalizacja firmy w prestiżowym miejscu może skutecznie przyciągać nowych klientów, pozytywnie wpływając na jej wizerunek. Firma mieszcząca się pod reprezentatywnym adresem staje się równocześnie bardziej wiarygodna i wzbudza zaufanie w oczach potencjalnych kontrahentów i partnerów biznesowych. Stąd bierze się rosnąca popularność wirtualnych biur, które oferują właśnie te korzyści, okazując się przy tym rozwiązaniem bardziej efektywnym kosztowo w porównaniu z tradycyjnym biurem.
Założenie działalności gospodarczej – od czego zacząć?
W celu założenia jednoosobowej działalności gospodarczej należy złożyć wniosek o wpis do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można to zrobić listownie w urzędzie gminy lub miasta bądź przez internet. W każdym przypadku rejestracja jednoosobowej działalności jest bezpłatna. Co istotne, wniosek CEIDG jest jednocześnie zgłoszeniem o nadanie numeru NIP i REGON, dzięki czemu przedsiębiorca unika konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym i Głównym Urzędzie Statystycznym.
Aby mieć pewność, że wszelkie informacje zostaną poprawnie wprowadzone, już na samym starcie zakładania działalności warto zasięgnąć pomocy u specjalistów w tej dziedzinie, których znajdziemy nie tylko wśród biur rachunkowych i księgowych, ale i w wirtualnym biurze.
Założenie firmy on-line
Najwygodniejszym sposobem na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest zrobienie tego drogą online. System automatycznie sprawdza poprawność danych i kompletność wniosku, co minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów.
Aby założyć firmę przez internet, należy wejść na stronę https://ceidg.gov.pl/, a następnie kliknąć polecenie „Złóż wniosek CEIDG”, przycisk „Zarejestruj firmę w CEIDG” i „Rozpocznij”. Kolejny krok to zalogowanie się za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu i postępowaniu według wyświetlanych na ekranie instrukcji.
Elektroniczny formularz trzeba podpisać za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Działalność gospodarcza może być prowadzona od razu po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG. Dane firmy pojawią się w rejestrze najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
Wybór biura rachunkowego lub księgowości on-line
W momencie podjęcia decyzji o założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej warto również wybrać odpowiednie biuro rachunkowe, które pomoże w prowadzeniu finansów firmy. Znalezienie biura rachunkowego na etapie przygotowań do założenia firmy jest istotne, ponieważ już w formularzu rejestrującym działalność należy zadeklarować, gdzie będzie przechowywana dokumentacja finansowa firmy, Jeżeli przedsiębiorca nie wypełni tych danych w momencie składania wniosku, będzie musiał uzupełnić je w najszybszym możliwym terminie.
Obsługa księgowości, którą świadczy także wirtualne biuro, odciąża z wielu obowiązków i pozwala uniknąć ewentualnych błędów przy samodzielnych rozliczeniach, dlatego jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla młodych przedsiębiorców.
ZUS – ubezpieczenie i składki
Wśród kosztów prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej znajdują się składki do ZUS, czyli:
- ubezpieczenia społeczne, z których obowiązkowe są: ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, a dobrowolne jest ubezpieczenie chorobowe;
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy;
- ubezpieczenie zdrowotne.
Firmy, które dopiero zaczynają działalność gospodarczą lub zamknęli poprzednią przynajmniej 60 miesięcy wcześniej oraz nie planują świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy przez pierwszych 6 miesięcy działalności, mogą korzystać z Ulgi na start. Ulga zwalnia z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Urząd Skarbowy i kwestie rozliczeń podatku
W przypadku przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą właściwym urzędem do rozliczeń podatku VAT jest urząd skarbowy zgodny z miejscem zamieszkania podatnika, czyli ten sam co do rozliczeń podatku dochodowego. Należy pamiętać o tym, że jeśli w trakcie roku podatkowego przedsiębiorca zmieni miejsce zamieszkania, to nastąpi również zmiana urzędu skarbowego właściwego do rozliczeń. W tym momencie warto przemyśleć rejestrację firmy pod adresem wirtualnego biura, który zostaje niezmienny.
Pomoc w założeniu firmy – gdzie szukać?
Wszelkie kwestie administracyjne związane z zakładaniem działalności wymagają skrupulatności, czasu i wiedzy prawnej. Niezbędna okazuje się często pomoc w założeniu firmy. Wrocław, który sporo osób wybiera jako miejsce rejestracji działalności, oferuje wiele możliwości, jeśli chodzi o wsparcie dla młodych przedsiębiorców.
Kto pomoże założyć firmę? Kompleksowe doradztwo dla nowej firmy
Zakładanie działalności gospodarczej to proces, który wymaga znajomości przepisów prawa, podatków oraz zasad prowadzenia księgowości. Na każdym etapie tego procesu przedsiębiorcy mogą skorzystać z różnych form wsparcia oferowanych przez specjalistów i instytucje, które ułatwiają start i rozwój biznesu. Należą do nich:
- kancelarie prawne,
- doradcy podatkowi,
- biura księgowe i rachunkowe,
- centra wsparcia biznesu.
Oprócz pomocy ze strony księgowości on-line czy biura rachunkowego warto skorzystać z rozwiązania, jakie daje wirtualne biuro. Decydując się na IdeaPlace, każdy przedsiębiorca może nie tylko zarejestrować tu swoją działalność i skorzystać z pomocy przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej, ale i liczyć na kompleksowe wsparcie na dalszych etapach jej prowadzenia.
IdeaPlace, czyli kompleksowa pomoc w założeniu i prowadzeniu własnej firmy
Zakładanie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej to wyzwanie, które wymaga nie tylko znajomości formalności, ale także dostępu do profesjonalnego wsparcia na wielu płaszczyznach. IdeaPlace to nowoczesne wirtualne biuro we Wrocławiu, które oferuje kompleksowe usługi wspierające przedsiębiorców na każdym etapie rozwoju firmy – od rejestracji po codzienne zarządzanie biznesem.
Wirtualne biuro dla prestiżowego adresu
IdeaPlace zapewnia prestiżowy adres w centrum Wrocławia, który można wykorzystać jako adres rejestracyjny i korespondencyjny. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących profesjonalny wizerunek firmy bez konieczności wynajmowania kosztownego, tradycyjnego biura.
Odbiór przychodzącej korespondencji i pełna obsługa recepcyjna
Personel wirtualnego biura profesjonalnie zajmie się odbiorem, skanowaniem i przesyłaniem korespondencji firmowej, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą być na bieżąco ze wszystkimi ważnymi sprawami, niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywają.
Wsparcie wirtualnej asystentki
Wirtualna asystentka to zdalna pomoc w codziennych zadaniach przedsiębiorców, dzięki czemu zyskują oni czas na zajęcie się strategiczną częścią swojej działalności i sukcesywne rozwijanie biznesu.
Wsparcie wirtualnej asystentki jest naprawdę szerokie i dostosowane do konkretnych potrzeb. Wśród zadań realizowanych w ramach tej usługi znajdują się m.in.:
- działania asystenckie (prowadzenie firmowego kalendarza, organizowanie spotkań i wyjazdów służbowych, przygotowywanie notatek, prezentacji i raportów, bieżąca komunikacja z partnerami biznesowymi);
- działania administracyjne (wirtualny sekretariat, obsługa faktur, organizowanie eventów firmowych, koordynowanie działań związanych z prowadzeniem firmy);
- działania projektowe (szeroki research w tematach branżowych, przygotowywanie konspektów i planów, prowadzenie pierwszego etapu rekrutacji);
- działania reprezentacyjne (wsparcie zwłaszcza dla zagranicznych firm, reprezentowanie przedsiębiorstwa na podstawie pełnomocnictwa lub przekazania prokury).
Dostęp do przestrzeni biurowych i konferencyjnych
W IdeaPlace oferujemy dostęp do nowoczesnych przestrzeni coworkingowych i w pełni wyposażonych sal konferencyjnych, które można wynająć na elastycznych warunkach na godziny lub dłuższy czas. To świetne rozwiązanie dla firm, które raz na jakiś czas potrzebują profesjonalnej przestrzeni do organizacji spotkań biznesowych, warsztatów dla zespołu czy codziennej pracy.
Z IdeaPlace uzyskasz pomoc w założeniu działalności we Wrocławiu
Wirtualne biuro IdeaPlace to nie tylko adres firmy – to kompleksowe wsparcie, które pozwoli Ci skoncentrować się na tym, co najważniejsze: rozwijaniu swojego biznesu. Pomoc w zakresie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, formalności i papierologii, a także możliwość rejestracji firmy pod adresem siedziby WB to ogromne zalety tego rozwiązania, których nie znajdziemy w żadnym biurze rachunkowym.
Zyskaj profesjonalny wizerunek, oszczędzaj czas i uniknij zbędnych formalności.
Skontaktuj się z zespołem IdeaPlace już dziś i rozpocznij swoją działalność we Wrocławiu z profesjonalnym wsparciem!