Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to najpopularniejszy rodzaj spółek handlowych w Polsce. Jaka jest jej charakterystyka i jak założyć własną spółkę?

Czym jest spółka z o.o.?

Według definicji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest kapitałową spółką handlową, posiadającą osobowość prawną. Co to oznacza w praktyce?

Najprościej mówiąc to forma działalności, w której wspólnicy nie odpowiadają swoim majątkiem własnym za zobowiązania firmy. Wyjątkiem od tego jest jednak sytuacja, kiedy są oni członkami zarządu. Jedyne ryzyko jakie ponosi założyciel spółki z o.o. dotyczy jego wkładu własnego.

Spółka z o.o. może być utworzona w każdym dopuszczalnym prawnie celu przez jednego bądź więcej wspólników, jednak nie może być zawiązana wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej założycielem może zostać każdy – zarówno osoba fizyczna jak i prawna, niezależnie od miejsca siedziby czy obywatelstwa. Jedynym wymogiem jest wniesienie kapitału w wysokości minimalnej 5 tys. zł.

Rejestracja spółki jest równie prosta, co jej zasady działania. Można tego dokonać w tradycyjny sposób za pomocą aktu notarialnego lub w formie elektronicznej na platformie S24.

Proces zakładania spółki z o.o.

Proces powstania spółki dzieli się na cztery etapy:

Ostatni i najważniejszy krok, który nadaje formalnie podmiotowość spółce. Rejestracji spółki z o.o. w KRS można dokonać zarówno fizycznie jak i przez internet, jednak obydwie metody wymagają uprzedniego i dokładnego przygotowania dokumentów, a czasami niestety również potrafią rodzić trudność w trakcie tego procesu.

Do najczęstszych błędów przy rejestracji w KRS należy chociażby nadanie nazwy spółki, która już widnieje w rejestrze czy brak jej siedziby.

Dla osób mających trudności z tym drugim rekomendujemy usługę najmu prestiżowego adresu Plac Solny 15  w centrum Wrocławia, potocznie określane jako wirtualne biuro, które od dekady specjalizuje się dostarczając elastycznej formy zdalnego wsparcia przedsiębiorców.

Czy warto zakładać spółkę z o.o.?

Jeżeli Twoja działalność wpisuje się dobrze w jej specyfikę, to jak najbardziej! Nie bez powodu jest to najczęściej wybierana forma działalności w Polsce.

Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej opłacalna opcja dla biznesów obarczonych ryzykiem finansowym, ale również tych, które po prostu chcą mieć “bezpieczną furtkę” w postaci braku strat w przypadku zakończenia działalności. Ponadto, spółka z o.o. zwalnia również jej wspólników z odprowadzania składek ZUS, które są częstym utrapieniem dla początkujących przedsiębiorców oraz daje Ci pełną kontrolę nad Twoim biznesem.

Czy te cechy i specyfika odpowiadają na Twoje potrzeby?

Proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest skomplikowany, szczególnie w dobie internetu i możliwości założenia firmy bez wychodzenia z domu. Mimo to polecamy jednak skontaktować się podczas tego procesu z prawnikiem lub księgowym, który pomoże usprawnić ten proces oraz jeszcze lepiej zgłębić ten temat, ponieważ każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie. Ten krótki poradnik, który dziś przedstawiliśmy, to podstawowa wiedza i zaledwie wierzchołek góry lodowej jaką są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością!