W ostatnich latach można zaobserwować w Polsce dynamiczny rozwój branży szkoleniowej. Patrząc na współczesny rynek pracy, gdzie rozmaici pracodawcy coraz chętniej wysyłają pracowników na specjalistyczne kursy, a oni sami również ochoczo inwestują we własny rozwój, trend ten wydaje się całkowicie uzasadniony. Proporcjonalnie do zainteresowania szkoleniami rośnie liczba osób chętnych do dzielenia się swoją wiedzą z innymi i spróbowania własnych sił w roli szkoleniowca. Aby jednak czerpać z tego nie tylko satysfakcję, ale również zadowalające zyski finansowe, niezbędna jest dobra organizacja. Wynajem sali szkoleniowej, przygotowanie merytorycznego programu, zdobycie niezbędnych certyfikatów – to kluczowe elementy, o jakie należy zadbać, chcąc rozpocząć prowadzenie szkoleń. O czym jeszcze należy pamiętać, by efektywnie rozwijać swoją karierę jako trener szkoleniowiec? Odpowiadamy!

Jak zostać szkoleniowcem?

Szkoleniowiec to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, organizowanie i przeprowadzanie kursów, szkoleń oraz programów rozwoju zawodowego z zakresu konkretnej dziedziny, adresowanych do rozmaitych firm, organizacji czy instytucji. Odpowiadając na pytanie, jak zostać szkoleniowcem, warto zwrócić uwagę szczególnie na trzy, absolutnie podstawowe aspekty, które należy skrupulatnie przeanalizować i zaplanować przed rozpoczęciem działań w tym kierunku.

Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że efektywność każdego szkolenia zależy od poziomu jego merytoryki i przygotowania samego trenera. Uczestnicy inwestują bowiem w kursy w celu zdobycia konkretnej wiedzy, dzięki której rozwiną dotychczasowe kompetencje lub nabędą nowe umiejętności. W związku z tym nie sposób być dobrym szkoleniowcem cieszącym się autorytetem i zaufaniem wśród kursantów, nie posiadając gruntownej wiedzy z danego obszaru, kierunkowego wykształcenia czy udokumentowanego doświadczenia na tym polu.

Po drugie zaś, myśląc o organizacji własnych szkoleń, warto na początku dokładnie zweryfikować zapotrzebowanie rynkowe na oferowany produkt. Dzięki temu dowiesz się, czy pomysł ten ma biznesowe uzasadnienie i może spotkać się z zainteresowaniem. 

Niezbędnym krokiem będzie także określenie grupy docelowej, do której chcesz adresować autorskie szkolenia. Przemyśl więc, czy będą to uczniowie, studenci, osoby prywatne, a może korporacje czy też inne firmy szkoleniowe? Dzięki temu łatwiej będzie Ci również określić Twoją specjalizację i stworzyć atrakcyjny program szkoleniowy.

Dlaczego warto zostać szkoleniowcem?

Trener szkoleniowiec to perspektywiczny zawód, który sukcesywnie zyskuje na swym znaczeniu. Jak już wspomniano, branża edukacyjno-szkoleniowa w Polsce stale się rozwija, a firmy i pracownicy coraz mocniej stawiają na ciągłe dokształcanie się i podnoszenie swoich kwalifikacji. 

Na zwiększony popyt na szkolenia mają również wpływ widoczne braki w podstawowym systemie edukacji, który w wielu przypadkach nie przygotowuje absolwentów w wystarczającym stopniu do pełnienia specjalistycznych ról w organizacjach. O rosnącej popularności szkoleń decyduje także współczesny rynek pracy, gdzie dodatkowe kursy i programy szkoleniowe okazują się istotnym i często spotykanym punktem na liście pracowniczych benefitów.

To wszystko sprawia, że trener szkoleniowiec to ścieżka kariery, która może przynieść — obok niewątpliwej satysfakcji z nauczania i obserwowania rozwoju uczestników – również znaczne zyski finansowe. To także sposób na udoskonalanie własnych umiejętności komunikacyjnych, szansa na poznanie ciekawych ludzi, zbudowanie sieci wartościowych kontaktów, a także świetna okazja do wymiany myśli i zdobycia nowych, cennych doświadczeń.

Jakie umiejętności są potrzebne do pracy szkoleniowca?

Podstawą w pracy szkoleniowca pozostaje oczywiście solidna wiedza uprawniająca do przedstawiania się jako ekspert w danej dziedzinie. Aby efektywnie wykonywać ten zawód, potrzebny jest jednak jeszcze szereg innych kompetencji i predyspozycji, takich jak:

Prowadzenie szkoleń: kursy i szkolenia dla przyszłych szkoleniowców

Pracując jako szkoleniowiec, również powinieneś dążyć do ciągłego usprawniania się i rozwijania własnych kompetencji. Mowa tutaj zarówno o konkretnej wiedzy merytorycznej, jak i umiejętnościach komunikacyjnych czy pedagogicznych, którymi musi wyróżniać się każdy skuteczny trener.

Rozwijanie kompetencji interpersonalnych

Bycie szkoleniowcem to nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także budowanie relacji z uczestnikami szkoleń. Dlatego osoba prowadząca kursy powinna cechować się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Szczególnie przydatna jest zdolność aktywnego słuchania, dzięki czemu – jako prowadzący – będziesz w stanie lepiej rozumieć potrzeby uczestników i umiejętnie dostosowywać format i program szkoleń do ich oczekiwań, co z pewnością przełoży się na pozytywny odbiór i wysoką ocenę Twoich kursów.

Kolejną kluczową umiejętnością w pracy szkoleniowca jest empatia niezbędna zarówno do efektywnego wspierania uczestników w ich drodze do rozwoju, jak i rozwiązywania problematycznych sytuacji, które mogą wystąpić w trakcie pracy w większej grupie. Uważność na odczucia innych oraz empatyczne podejście pomogą Ci utrzymać pozytywny klimat szkoleń.

Praktyka jako asystent szkoleniowca

Aby stać się skutecznym i cenionym w branży szkoleniowcem, konieczna jest praktyka, będąca kluczową częścią procesu rozwoju zawodowego każdego trenera. Jednym z kroków, które warto rozważyć, jest praca w charakterze asystenta profesjonalnego szkoleniowca. To bowiem doskonała okazja do zdobycia potrzebnego doświadczenia i pozyskania praktycznych umiejętności, a także poznania osób z branży i wyrobienia sobie reputacji w tym środowisku.

Certyfikaty i akredytacje

Certyfikaty wydane przez uznane instytucje i organizacje stanowią potwierdzenie posiadanych kwalifikacji i są ważnym czynnikiem wpływającym na wiarygodność szkoleniowca. Istnieje ściśle określona grupa usług szkoleniowych podlegająca szczególnym regulacjom. Dotyczy to np. szkoleń w zakresie środków ochrony roślin wymagających specjalnego wpisu do rejestru prowadzonego przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa. Z kolei osoby planujące świadczyć usługi szkoleniowe na publicznym rynku muszą postarać się o akredytację kuratora oświaty. Większość szkoleń nie wymaga jednak uzyskiwania dodatkowych koncesji, licencji czy zezwoleń.

Szkoleniowiec trener – jak znaleźć pracę?

Początki kariery bywają trudne niezależnie od branży, w której działasz. Chcąc zostać szkoleniowcem, warto na początku poświęcić czas na zbudowanie sieci kontaktów, nawiązując relacje biznesowe z profesjonalistami, którzy już pracują jako szkoleniowcy, biorą udział w konferencjach czy innych wydarzeniach branżowych.

Jeśli natomiast masz ugruntowaną koncepcję na autorski program szkoleniowy i zależy Ci na autonomii i większej samodzielności, możesz rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej. 

Ile zarabia szkoleniowiec za godzinę i co wpływa na wynagrodzenie?

Praca szkoleniowca może stać się satysfakcjonującym i stabilnym źródłem zarobku. Średnie miesięczne zarobki na tym stanowisku sięgają kwoty ok. 10 tys. złotych. Wynagrodzenie w tym przypadku zależy jednak od wielu czynników, w tym szczególnie od doświadczenia szkoleniowca, jego specjalizacji (im większa nisza i bardziej wymagająca branża, tym większa wartość kursu), a także lokalizacji, w której działa.

Nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj szkolenia – prowadzenie autorskich szkoleń wiąże się z większą odpowiedzialnością, ale zwykle daje szansę na wyższe zarobki niż np. szkolenia na uczelniach. Dodatkowo własne szkolenia nie muszą jednocześnie wiązać się z czasochłonną i żmudną organizacją. Wynajmując profesjonalne sale szkoleniowe w Idea Place, otrzymujesz nie tylko w pełni wyposażoną przestrzeń w samym centrum Wrocławia, ale również kompleksowe wsparcie naszego personelu. 

Profesjonalna sala szkoleniowa to podstawa zarówno w przypadku kursów stacjonarnych, jak i szkoleń organizowanych zdalnie, np. w formie webinarów, które stanowią nowoczesne i zyskujące popularność rozwiązanie na rynku szkoleń. Należy bowiem pamiętać, że – choć uczestnicy webinaru mogą do niego dołączyć z dowolnego miejsca – to Ty, jako prowadzący, powinieneś zadbać o odpowiednie warunki, dzięki którym zyskasz profesjonalny wizerunek. W Idea Place zadbamy również o wysoką jakość Twojego szkolenia – gwarantujemy wysokiej klasy sprzęt i wsparcie techniczne w razie jakichkolwiek problemów. 

Szukasz sposobu na to, jak zwiększyć efektywność prowadzonego szkolenia? Mamy na to rozwiązanie – nowoczesna i dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb sala szkoleniowa to gwarancja komfortu i atmosfery inspirującej do nauki!