Elastyczność to drugie imię dla aktualnych modelów i sposobów organizacji pracy. Firmy cały czas testują nowe rozwiązania w celu odpowiedzi na oczekiwania członków zespołów, ale i zwiększania ich efektywności i stopnia motywacji. Wiele organizacji, oprócz gwarantowania benefitów takich jak praca zdalna czy workation, potencjał dostrzega także w tworzeniu zróżnicowanego środowiska biurowego i swobody w korzystaniu z jego potencjału. Taką właśnie funkcję ma realizować Activity Based Working. Na czym polega ta koncepcja i jak biuro serwisowane może pomóc przy wprowadzaniu jej do organizacji?

 
Wynajem powierzchni biurowych

Biura do wynajęcia – usługa

Na czym polega Activity Based Working?

Wielu pracowników biurowych podkreśla, że codzienne wykonywanie obowiązków zawodowych w tym samym miejscu i przy tym samym biurku niekorzystnie wpływa na ich nastawienie, motywację i wydajność. Jednym z coraz powszechniejszych rozwiązań tego problemu jest koncepcja Activity Based Working, której założenia zawierają się w haśle „nie przywiązuj się do swojego biurka”

Dzięki takiemu podejściu biura mają być dostosowane do nowoczesnych modeli zarządzania i odpowiadać na potrzeby dynamicznych zespołów ceniących swobodę, komfort, jakość i efektywność pracy. Co wyróżnia Activity Based Working na tle standardowych przestrzeni? 

Historia Activity Based Working

Zapoczątkowanie koncepcji pracy opartej na aktywności przypisuje się Robertowi Luchetti, amerykańskiemu architektowi, który około roku 1983 zaproponował stworzenie „otoczenia sprzyjającego aktywności”, aby wykonywać różne zadania biurowe czy przeprowadzać spotkania. Podejście to nie zyskało popularności w Ameryce, ale szybko przyjęło się w Australii, Danii Holandii i Szwecji. 

Termin „praca oparta na aktywności” został po raz pierwszy opisany w The Art of Working przez holenderskiego konsultanta Erika Veldhoena. Jego firma nawiązała współpracę z Interpolis, jednym z największych ubezpieczycieli w Holandii, a ich celem było wdrożenie tego stylu pracy. W ramach działań zrezygnowano ze stałych biurek i pozwolono pracownikom samym decydować, gdzie i kiedy chcą wykonywać obowiązki. Przestał liczyć się sposób wykonania zadań, a jedynie ich finalny efekt. 

Activity Based Working – zalety

Activity Based Working to świetne uzupełnienie dla nowoczesnych, bardzo skutecznych stylów zarządzania, w których najważniejsze są zaufanie, elastyczność i autonomia. Do najważniejszych zalet pracy opartej na aktywności zaliczamy: 

Activity based working a biuro serwisowane – jak to działa?

Z uwagi na swoją specyfikę, Activity Based Working idealnie wpisuje się w DNA wielu firm, szczególnie tych z branży IT, marketingu czy zespołów pracujących zdalnie. Wprowadzenie takiego sposobu pracy wymaga jednak dobrze przemyślanej organizacji, a także przystosowanej przestrzeni, która umożliwi spełnienie wszystkich warunków koncepcji. Znalezienie miejsca odpowiedniego do zapewnienia pracownikom tak wielu aktywności często okazuje się największym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą biura serwisowane – komfortowe przestrzenie, które dostosowywane są do specyfiki pracy zespołów

Wynajem biura serwisowanego znacznie ułatwia wprowadzenie do organizacji koncepcji Activity Based Working. Każde biuro serwisowane zapewnia dostęp do wygodnych stanowisk pracy, przy których członkowie zespołów mogą  wykonywać swoje obowiązki w pełnym skupieniu. Przestrzenie, które mają w swojej ofercie biura serwisowane, zazwyczaj umożliwiają także skorzystanie z usług dodatkowych, takich jak coworking, sale szkoleniowe czy konferencyjne, idealnych do przyjmowania klientów. Dostępność wymienionych przestrzeni pozwala zachować pracownikom elastyczność i komfort wyboru przestrzeni odpowiedniej dla konkretnych zadań

Jak Activity Based Working działa na pracowników?

Biuro dostosowane go Activity Based Working stwarza odpowiednie warunki do realizacji różnorodnych zadań, dlatego jest w stanie zwiększyć efektywność, poczucie przynależności i satysfakcję. Pracownik, który otrzymuje możliwość decydowania o czasie i miejscu swojej pracy, czuje, że jego dobrostan i komfort jest dla pracodawcy naprawdę istotny, a to znacznie zwiększa motywację do pracy. Przestrzeń, która realizuje założenia tej koncepcji, jest w stanie znacznie wzmocnić poziom koncentracji i dążenia pracowników do dbałości o wysoką jakość wykonywanych zadań.

Jesteś zainteresowany wdrożeniem koncepcji Activity Based Working? Szukasz biura na wynajem? Wrocław i zlokalizowane w nim przestrzenie IdeaPlace sprawdzą się do tego idealnie. Biuro serwisowane znajdujące się w naszej ofercie z pewnością sprawdzi się w procesie usprawniania modeli pracy i zarządzania w Twojej organizacji. W razie pytań służymy pomocą!